Klikni glavom

„Онлајн булинг“ („онлајн“ малтретирање)

Понекад се назива и „сајбер-малтретирање“. То је свако понашање у којем неко користи технологију и уређаје да би намјерно некога повриједио.

Интернет је алатка, али на нама је како ћемо ту алатку користити. Неки људи бирају да намјерно таргетирају и малтретирају друге, са намјером да их узнемире или понизе. Ово никада није у реду, а за жртве, може бити веома тешко и трауматично.

1. Која је разлика између шале и „булинга“?

Некада може бити тешко направити разлику између поруке послате с циљем да некога малтретира и поруке која би требало да буде шала између пријатеља. Међутим, примаоцу је разлика јасна. Шала је нешто што сви разумију и сматрају смијешним. Нико се не осјећа непријатно и издвојено. Малтретирање је ситуација у којој онај на кога се порука односи не сматра да је она смијешна, већ повређује његова осјећања. Постоје ситуације када „булинг“ није намјеран, али то не значи да је у реду. Увреда и бол су и даље стварни.

2. Зашто је „онлајн булинг“ штетан?

Такав „булинг“ се може десити било када и било гдје. То отежава ситуацију јер жртва никада и нигдје не може да се осјећа безбједно, чак ни код куће. „Онлајн булинг“, такође, може брзо да допре до велике публике јер се поруке, фотографије или видео-снимци могу дијелити јавно, током дужег временског периода, путем групних порука или на друштвеним мрежама.

3. Малтретирају ме на мрежи, молим вас помозите ми.

„Онлајн булинг“ никада није у реду и најважније је да некоме кажеш. То би у почетку могао бити пријатељ или друг из разреда, али разговор са одраслом особом коју познајеш и којој верујеш је заиста важан. То може бити родитељ, старатељ, други члан породице, наставник, школско особље, омладински радник или социјални радник.

У међувремену, покушај да сачуваш све доказе које имаш о томе шта се дешава – направи снимке екрана ако можеш или запиши свако понашање које је дио „булинга“, укључујући вријеме када се догађало и особе које су укључене у то. Такође, можеш користити опције за пријаву и блокирање да би спријечио/ла насилнике да наставе да те контактирају.

4. Неко кога познајем је злостављан на интернету, шта да радим?

Најважније је бити ту за ту особу. Увјери се да зна да има пријатеља у теби и да ти се може обратити за подршку. Такође, можеш да је охрабриш да разговара са одраслом особом о томе шта се дешава или јој покажи како да користи опције за пријаву и блокирање да би зауставила сваки даљи контакт.

5. Малтретирао/ла сам некога на интернету, како да добијем помоћ?

Прво, браво што си схватио/ла и признао/ла да си погријешио/ла!

Ако знаш да си недавно некога узнемиравао/ла, можда би било корисно да му/јој се јавиш и понудиш извињење. Ако се малтретирање догодило прије неког времена, онда је жртва можда кренула даље, и ако јој се опет јавиш могла би да се осјећа горе, а не боље. Разговарај са одраслом особом о томе шта се догодило и смислите заједно начине да спријечите да се то понови у будућности.

6. Речено ми је да игноришем свог онлајн-насилника и да ће на крају престати, да ли могу нешто да урадим?

„Насилници то раде због пажње, игноришите их и престаће“ је добронамјеран савјет, али никада не би требало да трпиш туђу нељубазност према теби. Ако ти је одрасла особа дала тај савјет, погледај да ли постоји још неко са ким можеш разговарати. На примјер, ако ти је учитељ рекао да то игноришеш, можеш ли да разговараш са родитељима или старатељима?

7. Савјети

  1. Увијек буди љубазан/на на интернету. Малтретирање на мрежама је неприхватљиво.
  2. Пријави и блокирај насилнике!
  3. Не узвраћај.
  4. Сачувај доказе користећи снимке екрана увредљивих порука, разговора или других ситуација које укључују малтретирање.
  5. Реци некоме! Разговарај о томе са одраслом особом, попут родитеља, старатеља или наставника.

Подијели:

Вијести

Сличне вијести

Shopping Basket