Klikni glavom

Употреба технологије

Врло је важно да и Ви, као професионалац и особа која ради са дјецом и младима, знате како да правилно користите технологију, било у раду или приватно.

1. КОД КУЋЕ

Како да контролишем своју репутацију на мрежама?

Претраживање Вашег имена на мрежи ће вам омогућити да прегледате онлајн-садржај који се односи на Вас. Тако ћете моћи да уклоните било који приватни или нежељени садржај. Изаберите своју фотографију профила мудро, јер чак и са приватним налогом фотографија профила је обично видљива. Пажљиво размислите о врсти фотографије коју одаберете, узимајући у обзир то како ученици, родитељи и старатељи или послодавци могу да протумаче Вас и Ваш онлајн-садржај.

Како могу да заштитим свој садржај?

Добра пракса је да користите подешавања приватности која Вам омогућавају да контролишете ко може да види садржај који дијелите. Обично се могу пронаћи у подешавањима налога. Запамтите да се садржај лако може снимити и јавно дијелити. Увјерите се да су Ваши уређаји „закључани“ лозинком како бисте заштитили своје личне податке и фотографије. Увјерите се да имате јаке лозинке. Користите комбинацију малих и великих слова, симбола и бројева јер ће их то учинити јачим. Редовно их мијењајте и задржите за себе. Водите рачуна да се одјавите са онлајн налога, укључујући друштвене мреже и школски лаптоп/рачунар. То значи да ће Ваш садржај бити сигуран чак и ако уређај падне у погрешне руке.

Шта да радим ако сам мета малтретирања путем интернета или негативног понашања на мрежи?

Немојте узвраћати јер ће то често додатно погоршати ситуацију. Сачувајте доказе тако што ћете направити снимак екрана и одштампати садржај, водити евиденцију о свим случајевима које не можете да снимите. Пријавите садржај директно сајту, као и свом руководиоцу који би требало да вас подржи у рјешавању случајева малтретирања путем интернета.

2. У ШКОЛИ

Постоји низ политика и одговорности које се односе на употребу и злоупотребу технологије у школи и ван школе. Неки од њих ће бити наведени у условима запослења које имате у школи, као и у ширим стандардима и очекивањима за наставничку професију. Остале релевантне политике ће укључивати школску политику коришћења, политику е-безбједности и политику против злостављања.

Како могу да промовишем најбољу праксу када користим технологију и интернет у школи?

Редовно прегледајте и ажурирајте своју школску политику и увјерите се да је подијељена/саопштена свим члановима школске заједнице. Размислите како ће Ваша школа спровести Вашу политику у пракси, на примјер, назначите како би особље требало да реагује у одређеним ситуацијама, нпр. када је ученик намјерно или случајно злоупотријебио технологију и интернет.

Како се проблеми на мрежи развијају, прегледајте своје школске процедуре и увјерите се да су процедуре подучавања и реаговања ефикасне.

Постоје ли ограничења за коришћење фотографија дјеце и младих?

Прије него што снимите видео или фотографишете ученике, увјерите се да то радите у складу са политиком школе и да су родитељи и старатељи попунили релевантне формуларе у којима дају сагласност за снимање фотографије њиховог дјетета. Препоручљиво је да користите само школске уређаје када правите фотографије или видео-записе ученика јер се они затим чувају на том уређају. Размислите гдје ће се чувати и колико дуго. Увјерите се да је на безбједној школској мрежи или на шифрованом УСБ-у и да је избрисана када више не буде потребна.

Најбоље је да не дијелите фотографију са пуним именом дјетета како бисте га заштитили. Размотрите прикладност фотографије прије дијељења – нису све прикладне за дијељење на мрежи. Можда ће бити потребан опрез при фотографисању на спортским догађајима, на примјер током часова пливања. Такође је најбоља пракса да обавијестите дијете прије него што подијелите фотографију на јавном мјесту, јер то може да га осрамоти или узнемири.

Да ли могу да приступим сервису за друштвене мреже, игрицама и видео-записима у школи за образовну или личну употребу док сам у школи?

У многим школама, сајтови за друштвене мреже, игре и видео-снимци могу бити блокирани због филтера постављених на школској мрежи. Ако желите да их користите у образовне сврхе, потражите савјет и писмено овлашћење од релевантног члана особља.

Како могу безбједно да користим технологију и друштвене мреже ван школе?

Да бисте заштитили фотографије и личне податке, најбоље је користити школске уређаје кад год је то могуће за комуникацију са родитељима или ученицима. Већина школа прописује да особље не би требало да даје личне бројеве мобилних телефона или адресе е-поште ученицима или родитељима јер се ови детаљи лако могу подијелити са другима.

Да ли постоје упутства за коришћење школских уређаја код куће?

Неке школе дају особљу лаптопе, па чак и мобилне телефоне. Они су власништво школе и намијењени су за професионалну употребу. Неке школе могу дозволити особљу да носи лаптопе кући. Ако је то случај, имајте на уму прихватљиву употребу када се повезујете на интернет код куће. Ако имате информације о ученицима на свом лаптопу, требало би да се увјерите да нико неовлашћен за то не користи Ваш рачунар.

3. У УЧИОНИЦИ

Увијек унапријед провјерите онлајн-садржај који намјеравате да користите са ученицима у учионици. До детаља истражите све веб-странице које планирате да прикажете на часу или одгледајте видео-снимке у цјелини. Ако ћете тражити садржај са разредом, прво извршите „грубо тестирање“ да бисте били сигурни да је садржај прикладан. Понекад и најбезазленије претраге могу да Вас одведу на неочекиван садржај.

Користите подешавања сајта/мреже да бисте филтрирали садржај који тражите. „Гугл“ нуди подешавање „безбједне претраге“ које се налази у горњем десном углу, а „Јутјуб“ нуди „безбједносни режим“ који се може наћи на дну екрана или у подешавањима апликације. Будите јасни у вези са политиком Ваше школе за гледање неприкладног садржаја на часу и подијелите ово са ученицима.

Како могу бјезбедно да користим технологију и интернет у учионици?

Гдје је могуће, покушајте да користите школске уређаје који већ треба да имају одговарајуће филтере на нивоу уређаја или у склопу школског интернета.
Ако је коришћење личних уређаја дозвољено, онда поставите јасна правила за разред. Ово може подразумијевати које апликације треба користити или да ли би фотографисање било прикладно.

Можете размислити о избору сајтова за млађе ученике или да са старијима разговарате о томе који садржај могу да траже када врше претрагу на мрежи.

Питајте ученике за дозволу прије употребе њихове фотографије.

Како могу да уврстим безбједност на мрежи у наставни план и програм?

Почните на нивоу цијеле школе, поруке о безбједности на мрежи треба да буду уграђене у све области наставног плана и програма, јер многи предмети сада често користе технологију или траже од ученика да врше онлајн претрагу. Постоји мноштво „онлајн“ ресурса који Вам могу помоћи.

Шта је са задавањем домаћег задатка или независним истраживањем?

Ако је у вашој школи доступно виртуелно или дигитално окружење за учење, можете га користити да своје ученике водите до корисних веб-локација и постављате домаћи задатак. Међутим, добра је пракса да прије задавања домаћег задатка провјерите резултате претраживача за све задатке који захтијевају коришћење интернета. Важно је имати на уму да ученици можда немају филтрирање код куће када користе интернет, и стога им препоручујемо да користе подешавање „Сигурна претрага“. О овој опцији можете обавијестити родитеље/старатеље дјеце.

Која су најважниај питања безбједности на мрежи којих треба да будемо свесни?

Потенцијални ризици са којима се дјеца и млади суочавају на мрежи класификовани су као: контакт, садржај, понашање и трговина, а савладавање управљања овим ризицима је кључни дио вјештина које су дјеци и младима потребне да постану и буду одговорни дигитални грађани.

Како могу најбоље подржати своје ученике у вези са питањима безбједности на мрежи?

Технологија и онлајн-садржај могу се брзо мијењати из године у годину. Увјерите се да подучавате о тренутним ризицима и трендовима истражујући или разговарајући са ученицима. Увјерите се да ученици знају шта да раде ако нешто крене по злу на мрежи. То може укључивати разговор са одраслом особом, чување доказа, пријављивање садржаја или контактирање линије за помоћ за подршку.

Подијели:

Вијести

Сличне вијести

Shopping Basket