Klikni glavom

Видео-ћаскање и видео-камере

Видео-ћаскање и „стримовање“ уживо постали су стандардан начин да се људи повежу, комуницирају и дијеле своје идеје и искуства на мрежама.

Већина „паметних“ телефона, таблета или лаптопа има камеру, а људи их користе сада као примарни начин за прављење фотографија или видео-снимака. Море је предности, и никада није било лакше успоставити и остати у контакту са породицом, пријатељима, школовати се или чак радити ван канцеларије.

Многе друштвене мреже сада нуде опцију за „стриминг“, односно емитовање уживо. То је помало као да водите сопствену ТВ емисију уживо – корисници могу да емитују видео уживо свим својим пријатељима и пратиоцима, или ако имају јавни налог, сваком ко се укључи.

КАКО ЈА МОГУ ПОСАВЈЕТОВАТИ ДЈЕЦУ И МЛАДЕ ЉУДЕ?

Постоји огроман број позитивних страна и могућности за коришћење услуга видео-ћаскања и сервиса за стримовање. Када се први пут пријавите или инсталирате нову апликацију или налог, одређени број сајтова, апликација и услуга ће можда жељети да приступе вашој веб-камери. Као и све, и ово има лице и наличје, те се иза мноштва корисних ствари, крије и много опасности. Савјети у наставку могу се користити за подршку младим људима у избјегавању ризика у вези са веб-камерама и видео ћаскањем.

1. РАЗМИСЛИ ПРИЈЕ НЕГО ШТО УКЉУЧИШ КАМЕРУ

Охрабрите младе да увијек размисле са ким ћаскају и шта са њима дијеле. Оно што дијелите на камери (укључујући ствари у позадини) може одати личне податке. Подсјетите младе људе да буду свјесни да неко, такође, може да сними видео-снимке које су емитовали уживо, а затим их потенцијално подијели, злоупотријеби и отпреми било гдје на мрежи.

2. ОНЛАЈН-ПРИЈАТЕЉСТВА

На неким мрежама дјеца могу да добијају захтјеве за ћаскање или позиве од непознатих људи. Подстакните их да пажљиво размисле о томе с ким они желе да ћаскају и зашто би те непознате особе жељеле да разговарају са њима. Видео уживо може да се лажира, тако да је важно имати на уму да особа коју видите на камери можда није особа са којом заправо разговарате. Ако сајт или мрежа имају подешавања приватности, објасните дјеци да је важно да их увијек користе како би могли да контролишу ко може да их позове.

3. ОНЛАЈН САДРЖАЈ ВЕБ-КАМЕРЕ

Неке услуге видео-ћаскања омогућавају корисницима да ћаскају са непознатим људима на мрежи. Тако су дјеца изложена ризику да виде порнографски, насилни или неки други сексуални садржај уз помоћ камере. Такав садржај увијек треба пријавити веб-сајту/мрежи и блокирати га помоћу алата за блокирање, ако они постоје.

4. УВИЈЕК МОЖЕШ РЕЋИ „НЕ!“

Људи могу да искористе и злоупотријебе видео-ћаскање у различите сврхе. Напримјер, неријетко се догађа да неко убиједи дијете да учествује у опасном подухвату, да се појави гола/го пред камером или ради неке сексуалне радње. Посматрач то потом може да сними и да искористи за пријетњу или уцјену. Објасните дјеци да ако их неко икада замоли да било шта ураде или кажу пред камером, а они се због тога осјећају непријатно, увијек могу рећи „не“, прекинути разговор и повјерити се одраслој особи којој вјерују. Нагласите им да никада није касно да некоме кажу за то! Такође, битно је да знају да, ако се узнемиравање настави, ту особу могу блокирати или је пријавити веб-сајту/мрежи.

5. РЕЦИ НЕКОМЕ

Ако је дијете било предмет неприкладног сексуалног контактирања или приступа друге особе путем веб-камере или других облика онлајн-комуникације, онда је од пресудног значаја да то каже одраслој особи којој верује и да се то пријави полицији.

6. ТЕХНИЧКИ САВЈЕТИ

електронска пошта и линкови (везе)

Веб-камере могу бити погођене вирусима, па упозорите дјецу да буду опрезна са имејловима и порукама на друштвеним мрежама, посебно ако их добијају од непознатих особа, а у садржају поруке се налази позив да кликну на линк или отворе прилог. Ти линкови или прилози заправо могу да садрже вирусе који непознатој особи омогућавају да контролише веб-камеру или уређај на даљину. Врло је важно да дјеца имају антивирусну заштиту, те да она буде ажурирана на уређајима који имају камере или користе веб-камере.

морате знати који веб-сајтови или сервиси користе веб-камеру

Сајтови, услуге и апликације могу тражити дозволу за коришћење веб-камере. Прије него што прихвате, дјеца увијек треба добро да размисле о томе зашто сервис или сајт жели да користи њихову камеру и ко може да види видео. Ако су у недоумици, најбоље је да не дозволе приступ апликацији или сајту.

прекините позив и одјавите се

Дјеца обавезно треба да знају да чим заврше видео-ћаскање мора да се одјаве са сајта или сервиса. Само то може да спријечи непознату особу да приступи дјететовом налогу или веб-камери без његовог знања.

Подијели:

Вијести

Сличне вијести

Shopping Basket